web 2.0

۱۳۸۹ خرداد ۶, پنجشنبه

اکثریت نادان و اقلیت خائن

اکثریت نادان و اقلیت خائن

 

اين تابلو آيينه تمام نماي مردم ماست، مردمي که نمي‌دانند پروفسور به چه کسي اطلاق مي‌شود و حتي نمي‌دانند چگونه نوشته مي‌شود اما باز هم با استفاده از عناوين استاد و دکتر و پروفسور سعي در ساختن قهرمان براي خودشان هستند.

ما چيزي به نام دکتر آلبرت اينشتين نداريم، استاد ولفگانگ موتزارت تا به حال به گوشم نخورده است. دکتر استيفن هاوکينگ هم ترکيب مسخره‌اي به نظر مي‌رسد. مي‌دانيد چرا؟ چون اين انسان‌ها با اين عناوين تعريف نشده‌اند. موتزارت را همه جهان با سمفوني‌هاي بي‌نظيرش مي‌شناسند. آلبرت اينشتين و ايزاک نيوتن مترادف علم فيزيک هستند و استيفن هاوکينگ هم نيازي به تذکر “دکتر” پيش از اسمش ندارد.

اما ما دکتر محمد اصفهاني را داريم که خواننده است ! دکتر محمود احمدي‌نژاد را داريم که همه کاره است ! مهندس علي آبادي را داريم که در ورزش همه فن حريف است ! و . . . و از همه مسخره‌تر هم اسم اين خيابان است که من تا به حال نشنيده بودم: “پروفسور دکتر” محمود حسابي!

اين عناوين براي کساني است که اگر اين عناوين را از پشت اسمشان برداريم هيچ نيستند. مردم ما کاري به اينکه علي دايي با ليسانس متالورژي دانشگاه شريف چه گلي به سر صنعت اين مملکت زده ندارند، فقط برايشان مهم است که علي دايي مهندس است، از کجا؟ از دانشگاه صنعتي شريف! پس فوتباليست لايقي است، چرا؟ چون مهندس است!

در چنين مملکتي و با چنين مردمي اگر افرادي مثل علي کردان همه آبروي داشته و نداشته‌شان را مي‌دهند تا يک “ورق پاره” با مهر دانشگاه آکسفورد بگيرند نبايد تعجب کرد. چون من و شما برايمان همان ورق مهم است و او هم ميان بر زده و همان ورق را برايمان آورده، اشکالي دارد؟ تشنگان اين عناوين هم پايان ناپذيرند، آن يکي حاجي است و آن يکي دکتر. ديگري استاد است و آن يکي مهندس وآن يکي حضرت آيت آیت الله !

عناويني براي جميع ملت ايران هم وجود دارد: باهوش ترين مردم دنيا، با “فرهنگ” ترين مردم جهان، نويسندگان منشور حقوق بشر و…

اما اينکه ما دکتر‌ها و مهندس‌ها و اساتيد در کجاي کاروان پر شتاب علم و فرهنگ جهان قرار داريم چيزي است که يا درباره آن سکوت مي‌کنيم و يا دروغ مي‌گوييم! مهم آن پيشوند است که ما داريم.چرا ايرانيان بدبخت هستند؟
روزنامه نگاری در يک مصاحبه از وينستون چرچيل سوال مي کند:آقاي نخست وزير، شما چرا براي ايجاد يک دولت استعماري و دست نشانده به آنسوي اقيانوس هند مي رويد و دولت هند شرقي را بوجود مي آوريد ، اما اين کاررا نمي توانيد در بيخ گوش خودتان يعني در ايرلند که سالهاست با شما در جنگ و ستيز است انجام دهيد؟

وينستون چرچيل بعد از اندکي تامل پاسخ مي دهد:براي انجام اين کار به دو ابزار مهم احتياج هست که اين دوابزار مهم را درايرلند دراختيار نداريم .خبرنگار سوال مي کند اين دوابزار چيست؟ چرچيل در پاسخ مي گويد: 


اکثريت نادان و اقليت خائن

۲ نظر:

نوشین گفت...

دوست گرامی آیا منظورت از این بحث پرفسور حسابی اینست که دکتر حسابی هم حسابی نبود و دکتر قلابی بوده؟ آیا درست فهمیدم و یا شاید فقط به دیکته این واژه بر روی پلاک خیابان ایراد گرفتی؟
لطفا" منظورت را بیشتر شرح بده چون تا آنجا که میدانیم دکتر حسابی دکترا در فیزیک داشته پس دکتر بوده و دانشمند ایران هم بودهکارهایش را همه میدانند که زیاد هست.
درضمن بگویم اگر چه معنای پرفسور در زبانهای خارجی هم معنا و مترادف با معنای استاد در زبان فارسی است یعنی میشود به جای واژه پرفسور همه جا استاد را بکار برد ولی فکر کنم منظورت از این بحث ایرادی به استادی و دکتر بودن دکتر حسابی باشد اگر درست فهمیدم به من اطلاع بده اگر هم غلط فهمیدم بازهم شرح بیشتری بده

n. گفت...

salam va dorud be shoma dust aziz.rastesh man nemidunam shoma chera ba un barname download moshkel darin.un filme dokhtararo ke ta hade marg zadanesh dide budam.be nam khoda va payghambar adam mikoshan.un filme makhmalbafo linkesho dashtam vali raftam negah kardam didam vardashtanesh.agar jayi didam baratun linkesho mifrestam.
be omid azadie iran
n.